Weekendowe propozycje dla dzieci i dorosłych

Data: 03/04/2020

Weekendowe propozycje dla dzieci i dorosłych

Zaledwie tydzień temu pisałam o „Piotrusiu i Wilku” Siergieja Prokofiewa anonsując pierwszą baletową transmisję dla dzieci w ramach cyklu Royal Opera House: #OurHouseToYourHouse. Wspomniałam wtedy, że utwór skomponował Prokofiew w 1936 r. na zamówienie Natalii Sats, dyrektorki Centralnego Teatru dla Dzieci w Moskwie. I że do 1940 r. był wystawiany wyłącznie w wersji koncertowej. Dlatego cieszę się, że właśnie w tej formie Teatr Maryjski postanowił zaprezentować bajkę dzieciom. Transmisja jutro na kanale mariinsky.tv. Zaś w niedzielę „Śpiąca królewna” w choreografii Konstantina Siergiejewa. 

Dla odmiany ROH proponuje internetową premierę „Acisa i Galatei”, „małej opery” Georga Friedricha Händla o śmiertelnie zakochanym w nimfie morskiej pasterzu, któremu na drodze do szczęścia stanął cyklop Polifem, tym razem będącej efektem współpracy opery i baletu („a rare collaboration between our Opera and Ballet Companies”). Zapowiedź brzmi kusząco. Wyłącznie subiektywnie – nie jestem tylko pewna, czy jest to pozycja, która jakoś szczególnie mnie wciągnie i zafascynuje. „Dydonę i Eneasza” w choreografii Sashy Waltz z trudem obejrzałam do końca, ale może znany z innowacyjnych rozwiązań Wayne McGregor stworzył rzeczywiście coś wyjątkowego i będę mile zaskoczona. Premierowa transmisja na YouTube i Facebooku powinna zacząć się o 20.00. 
Ale wszystkie spektakle, już wyemitowane i czekające w kolejce, będą dostępne przez cały okres pandemii. Żałuję, że w programie nie znajdują się, przynajmniej na razie, inne balety McGregora: „Woolf Works” albo znana ze sceny Teatru Wielkiego w Warszawie „Chroma”.

Cykl Bolshoi Ballet Live został zawieszony. Kinowa retransmisja „Romea i Julii” w choreografii Aleksieja Ratmańskiego odbędzie się 13 czerwca, jeżeli koronawirus na to pozwoli. Teatr uruchomił więc Bolszoj online
W sobotę wieczorem na tym nowym kanale transmisyjnym pojawi się „Marco Spada” – spektakl, do którego choreografię stworzył Pierre Lacotte w 1982 r. dla Opery w Rzymie z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora muzyki Daniela Aubera. W roli tytułowej wystąpił wtedy Rudolf Nuriejew. W repertuarze Baletu Bolszoj „Marco Spada” znajduje się od 2013 r., a jego baletowa historia zaczęła się w 1857 r. w Operze Paryskiej.

Miłego oglądania!