Gotycki balet

Data: 19/12/2020

Gotycki balet

Choreografię stworzył Sidi Larbi Cherkaoui, muzykę skomponowała Olga Wojciechowska. „Laid in Earth”, współczesne baletowe must-see, dostępne online dzięki English National Ballet.

Życie, ciemność i śmierć, kościotrupy, rentgenowsko uchwycone dusze, mroczna estetyka w konwencji czarnego romantyzmu; dzika przyroda: powalony pień, ścięte drzewa, wijące się suche pnącza. Grobowy nastrój osładza kontemplacyjno-melancholijna choreografia, genialnie sfilmowana przez Thomasa James’a, do elektronicznej muzyki Olgi Wojciechowskiej i słynnej arii „When I am laid in earth” (Kiedy leżę na ziemi), Lamentu Dydony z opery „Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcella w wykonaniu mezzosopranistki Flory McIntosh.

Premiera „Laid in Earth” miała się odbyć w listopadzie w teatrze Sadler’s Wells w Londynie. Została niestety odwołana z powodu obowiązujących restrykcji sanitarnych. W programie przewidziane były też choreografie: „Mesmerising movement” Russella Maliphanta, Jurija Posochowa „Senseless Kindness”, Stiny Quagebeur „Take Five Blues”, „Jolly Folly” Arielle Smith. Nie zdążyłam ich wszystkich obejrzeć, ale już zachęcam. Linki do nagrań znajdą Państwo w tym miejscu.

#Zostańwdomu, słuchaj muzyki i oglądaj taniec!